שאלונים

רוצה לעלות סקרים - שאלונים ולצפות בכל תכני האתר? יש להירשם \ להתחבר לאתר

מהו שאלון?

שאלון הינו אמצעי באמצעותו ניתן לקבל מדד מספרי על סוגיה או נושא שרוצים לבדוק ולחקור. מקובל להשתמש בשאלונים במחקרים במדעי החברה, בפרא רפואה, ברפואה ועוד. בשאלון אין מקום להבדיל מראיון להיות ספונטאני. השאלות צריכות להיות מנוסחות בצורה מדויקת שלא תגרום לבלבול בקרב הנשאלים.

איך בונים שאלונים?

על מנת לבנות שאלון בצורה נכונה צריך לאפיין את קהל היעד ולבחור שאלות מדויקות ככל הניתן. ככל שהשאלות יהיו מדויקות יותר ניתן יהיה לקבל תמונת מצב ברורה ונכונה יותר. חשוב לא לבלבל את הנשאלים בשאלות זהות שיוכלו להטעות אותנו.

ניתן לעשות שאלון מקדים. עבור נושא המחקר אפשר לחשוב על אין ספור שאלות, הרעיון בשאלון נכון הוא ליצור שאלות מדויקות ומנוסחות בצורה כזאת שהתשובה של הנשאל תספק לנו את האינפורמציה הרצויה.

את השאלון המקדים עושים כאשר יש כמה שאלות שרוצים לבדוק לפני שמשתמשים בהן לטובת הראיון האמיתי. בצורה כזאת ניתן לראות את תגובת הנשאלים ואת תוצאותיהם ולפי זה לשנות את השאלות או להשאירן על תילן.

סוגי שאלונים, אילו סוגים יש?

יש שלושה סוגי שאלונים: שאלונים עם שאלות פתוחות, שאלונים עם שאלות סגורות ושאלונים עם שאלות סגורות עם סעיף פתוח.

הרעיון הוא ליצור אפשרות עבור יוצרי השאלון לשלוט באופי שלו. כאשר אנחנו נרצה לקבל תשובות יותר מדויקות נעשה שאלות סגורות וכאשר נרצה לקבל תשובות יותר רחבות נשתמש בשאלון בעל שאלות פתוחות.

שאלון, למה זה טוב?

באמצעות שאלון ניתן לדעת הרבה דברים. למשל, מפלגה מסוימת רוצה לבדוק את סיכויי הצלחה שלהם בקרב הבוחרים. או אז הם מכינים שאלון מדויק שהתשובות עליו ייתנו למפלגה אינדיקציה מה מצבה. ישנם שאלונים הבאים לבדוק את המרצים באוניברסיטה. לקראת כל סמסטר מקבלים הסטודנטים למלא שאלונים ובהם הם יכולים לדרג את המרצים לפי ראות עיניהם. לסקרים אלה יש משמעות בכך שהמרצים מקבלים חוות דעת ומשוב מהסטודנטים שלהם בעזרת מילוי השאלונים.

שאלון, איך מתבצע?

על מנת לבצע שאלון ניתן להתשמש במספר דרכים: שאלון באמצעות הטלפון, שאלון פנים מול פנים, שאלון באמצעות מחשב, שאלון באמצעות דואר ועוד. השאלון הכי טוב הוא כמובן שאלון בו השואל והנשאל מדברים אחד עם השני. בצורה כזאת ניתן לדעת מי נמצא מולנו, גילו, אופן דיבורו וכו'.

כל האמצעים האחרים זולים יותר ולכן שכיחים יותר. הבעיה עם שאלון המתבצע למשל בטלפון הוא שאין לנו באמת אפשרות לדעת מי נמצא בעברו השני של הקו.

איפה משתמשים בשאלונים בחיי היום יום?

ניתן לראות שימוש פעיל בשאלונים בחיי היום יום שלנו. כל אחד מאיתנו שגלש באחד מאתרי האינטרנט ודאי נתקל בשאלון כזה או אחר.

באתרי הספורט נהוג לעשות שאלון בו על הצופים להגיד מי למשל שחקן הכדורגל הטוב בעולם כיום. באתרי החדשות אנחנו מתעוררים כל יום עם שאלון אחר כמו למשל : מה דעתכם על תפקוד יחידת החילוץ בהאיטי? ובמדורי התרבות נקבל שאלונים שיעסקו במה דעתנו על סער ואיילה מהאח הגדול. בנוסף ישנם שאלונים העוסקים למשל במידת ההערכה שלנו למרצים באוניברסיטה ולמורים בב"ס ועוד.

למעשה, ניתן לבנות שאלון כמעט על כל נושא בעולם ולא פעם נדמה כאילו תמיד יהיה אפשר להמציא נושא ולשאול עליו שאלות...